Erfurt (Německo): Squat vyklizen 16. dubna. Továrna zdemolována.

Squat v Erfurtu se nacházel na území bývalé továrny Topf & Söhne, která během vlády nacismu v Německu vyráběla krematoria a části plynových komor pro koncentrační a vyhlazovací tábory jako Buchenwald a Auschwitz. V ranních hodinách byl 16. dubna squat vyklizen - kolem šesté se policie začala spouštět na střechy některých domů v zasquatované části objektu. V tu samou dobu si prorazila cestu zezadu s pomocí speciálního tanku a demoličního přístroje. Vystěhování velely speciální jednotky SEK, které použily slzný plyn. V horním patře squatu dokázalo několik lidí připoutaných k betonovému kvádru evikci zpomalit, ale kolem 9.30 byli všichni lidé vyklizeni. Všichni lidé z areálu squatu a lidé, kteří seděli před vjezdem a blokovali jej, byli zadrženi. Všichni byli propuštěni druhý den, ale je jisté, že budou obžalováni. Hned po vystěhování byly všechny budovy srovnány se zemí - takže z našeho squatu ted' zbyla jenom hromada trosek. všechny další historicky cenné budovy bývalé továrny byly zničeny v posledních měsících. Nyní už stojí pouze bývalá administrativní budova, která by se měla stát historickou památkou.

Ve dnech, které následovaly po vystěhování, ve městě proběhlo mnoho akcí, příznivci/kyně zorganizovali několik demonstrací, lidé v ulicích dělali ohně, proběhla dočasná obsazení budov a skleněný vchod úřadu práce byl rozbit. Navzdory silné přítomnosti policistů/ek v ulicích, se našlo hodně lidí, kteří se nebáli vyjádřit svůj vztek a zklamání z vyklizení. Byli jsme ohromeni množstvím solidárních akcí v dalších městech. Ve Výmaru (20km od Erfurtu) bylo zapáleno více než 40 kontejnerů na odpad, aby náklady na vystěhování stouply, ve švédském Växjö byla dočasně obsazena policejní akademie a došlo k neohlášeným demonstracím v Leipzigu, Norimberku, Rostocku a Hamburku. Doposud proběhly solidární akce ve více než třiceti městech! Jsme opravdu vděční za všechnu podporu a jsme rádi, že tolik lidí se zajímá o snahu vytvářet a zachovat autonomní prostory jako byl tento.

Squat v Erfurtu byl autonomním sociálně kulturním a politickým projektem po celých osm let. V areálu bývalé továrny se squatteři/rky snažili informovat o historii firmy. Organizovali prohlídky, přednášky a demonstrace k historickým tématům. Projekt byl součástí hnutí proti rasismu, sexismu, antisemitismu a kapitalismu. Squatteři/rky vždycky usilovali o sociální transformaci, nejen o vytvoření pěkně fungujícího "hnízdečka uvnitř systému". Squat byl také důležitým útočištěm pro mnoho lidí, protože nacisté/ky tu nebyli tolerováni. Byl také útočištěm pro lidi ohrožené sexuálním nebo rasově motivovaným týráním. Poskytoval také mnoho životního prostoru, parkoviště pro přívěsy, místnosti pro koncerty, párty a zkušebny pro kapely, infošop, kino, freeshop, dílnu, fitness centrum a společnou kuchyni. Pravidelné párty a koncerty navštěvovalo mnoho lidí.

Ačkoli se squatteři/rky dlouho pokoušeli najít jiný objekt, není ted' žádná jiná budova. Ale usilování o autonomní prostor tímto vystěhováním nekončí. Budeme pokračovat v hnutí za autonomní prostory v Erfurtu i všude jinde. Ted' je jasnější než kdykoli jindy, že od města žádnou podporu čekat nemůžeme. Starosta už mockrát řekl, že každý nový squat bude okamžitě vyklizen a lokální média si stěžují na silniční zácpu během evikce, na spálené kontejnery a na cenu celého zásahu. Takže ted' stojíme před stejným problémem, jako mnoho dalších vyklizených squatů před námi. Náš squat je zničen a šance na nový prostor jsou velmi malé. Ale podpora, která přichází ze všech stran, posiluje naši jistotu, že v tom nejsme sami a že tohle nebylo poslední autonomní centrum ve městě.

Pokračujme v hnutí za autonomní prostory v Erfurtu i všude jinde!